 Aptitude Tests 4 Me

Data Interpretation

Detailed Solution

103. The information that you need is shown in both the table and the graph.
Step 1
Given Year 2’s 1.5-2.5% increases in passenger numbers, save time by considering only which terminals have the highest number of passengers per week in Year 1. This is Terminal D and E.
Calculate Year 1’s total passengers for Terminals D and E (by adding male and female passenger numbers):
Terminal D = 77.1 + 76.9 = 154
Terminal E = 78.8 + 78.5 = 157.3
Step 3 - calculate Year 2’s totals for these Terminals:
Terminal D = 154 x 102% = 157.08
Terminal E = 157.3 x 98% = 154.15
So the correct answer is (D), Terminal D

104. The information that you need is shown in the table.
Step 1 – calculate the total difference between the weekly numbers of male and female passengers
(52.9 – 52.7) + (66.6 - 66.5) + (62.9 – 63.1) + (77.1 – 76.9) + (78.8 – 78.5) = 0.6
Step 2 – calculate the average difference
= 0.6 / 5 (1,000s)
= 0.12 (1,000s)
= 120 more male passengers
So the correct answer is (D) 120 more males

105. The information that you need is shown in the table.
Step 1 – calculate the total numbers of domestic flights and international flights
Domestic flight total = 52.9 + 52.7 + 77.1 + 76.9 = 259.6
International flight total = 66.6 + 66.5 + 62.9 + 63.1 + 78.8 + 78.5 = 416.4
Step 2 – calculate the difference
416.4 - 259.6 = 156.8 (1,000’s) = 156,800
Step 3 - to the nearest 10,000
160,000
So the correct answer is (D), 160,000

106. Step 1 – calculate Year 2 passenger total for Terminal C
(62.9 + 63.1) x 101.5% = 127.89
In 1,000's = 127,890
Step 2 – calculate the average weekly revenue generated
127,890 x Ł4.25 = Ł543,532.5 (Ł540,000 to the nearest Ł10,000)
So the correct answer is (B), Ł540,000

107. Step 1 – calculate the total number of Terminal A-E passengers.
Total number of Terminal A-E passengers = 676.
Step 2 - calculate Vefy Flights’s average weekly number of passengers
676 x 0.5 = 338
Step 3 – calculate Vefy Flights’s average weekly number of passengers per terminal
338 / 3 = 112.667 (1,000’s)
= 112,667
= 113,000 (to the nearest 1,000)
So the correct answer is (B), 113,000

 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 Passage Reading Verbal Logic Non Verbal Logic Numerical Logic Data Interpretation Reasoning Analytical Ability Basic Numeracy About Us Contact Privacy Policy Major Tests FAQ