1. Passage Reading
2. Verbal Logic
3. Non Verbal Logic
4. Numerical Logic
5. Data Interpretation
6. Reasoning
7. Analytical Ability
8. Quantitative Aptitude

108. Step 1

Total £400,000 house sales = 230 + 270 = 500 houses

Step 2

500 = 2009 target (5 salesrooms) x 80% / 100

2009 target (5 salesrooms) = 500/0.8 = 625

Step 3

2009 target per salesroom = 625/5 = 125

So the correct answer is (E) 125

109. Step 1 – calculate the total number of houses where stamp duty is due

£300,000 houses: 460 + 490 = 950

£400,000 houses: 230 + 270 = 500

£500,000 houses: 150 + 175 = 325

Step 2 – calculate the stamp duty due

950 x £300,000 x 3% = £8,550,000

500 x £400,000 x 3% = £6,000,000

325 x £500,000 x 3% = £4,875,000

Total = £19,425,000

So the correct answer is £19,425,000

110.

111. Step 1 - Calculate the difference for 2009, as follows;

112. Step 1 - Difference in the level of Jan-June house sales to the level of July-
December

house sales = £43.5 million

Step 2 – Calculate the marketing spend needed

43.5 / 3 = 14.5

So the correct answer is £14.5 million

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 |

21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 |

41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 |

61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 |

81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 |

101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 |

121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127 | 128 | 129 | 130 | 131 | 132 | 133 | 134 | 135 | 136 | 137 | 138 | 139 | 140 |

141 | 142 | 143 | 144 | 145 | 146 | 147 | 148 | 149 | 150 | 151 | 152 | 153 | 154 | 155 |