1. Passage Reading
2. Verbal Logic
3. Non Verbal Logic
4. Numerical Logic
5. Data Interpretation
6. Reasoning
7. Analytical Ability
8. Quantitative Aptitude

134. Step 1 – calculate the total Week 1 and Week 3 sales across the 5 Stores

Week 1: 20 + 30 + 25 + 15 + 5 = 95

Week 3: 35 + 40 + 24 + 12 + 9 = 120

Step 2 - calculate the total Week 1 and Week 3 targets across the 5 Stores

Week 1: 15 + 20 + 20 + 10 + 10 = 75

Week 3: 35 + 35 + 30 + 15 + 15 = 130

Step 3 – calculate the difference for Weeks 1 and 3

Week 1: 95 – 75 = 20 over target

Week 3: 120 – 130 = 10 under target

Thus the correct answer is (D), 20 over target (Week 1); 10 under target (Week
3

135. Step 1 – calculate each Store’s total sales

Use the Actual sales figures for each of the 3 weeks, as follows:

Redcliff 20 + 20 + 35 = 75

Ather 30 + 40 + 40 = 110

Wilkington 25 + 18 + 24 = 67

Trew 15 + 14 + 12 = 41

Tunston 5 + 6 + 9 = 20

Step 1 – calculate each Store’s average sales per sales staff member, as follows:

Redcliff 75 / 8 = 9.4

Ather 110 / 9 = 12.2

Wilkington 67 / 5 = 13.4

Trew 41 / 8= 5.1

Tunston 20 / 6 = 3.3

Thus the correct answer is (C), Wilkington

136. Step 1 – calculate the new staff numbers

Redcliff 8 – 2 = 6 staff

Ather 9 – 2 = 7 staff

Wilkington 5 – 1 = 4 staff

Trew 8 – 2 = 6 staff

Tunston 6 – 1 = 5 staff

Step 2 – calculate the average target per staff member

Average = target / total number of staff = 168,000 / 28 = £6,000

Thus the correct answer is (B), £6,000

137. Step 1 – calculate each Region’s sales

Eastern Region’s sales = 2 x 120,000 / 3 = 80,000

Northern + Southern Regions’ sales = 80,000 x 2 = 160,000

Step 2 – calculate the total sales

120,000 + 80,000 + 160,000 = 360,000

Thus the correct answer is (D), £360,000

138. Step 1 – calculate the total sales

Use the Week 1 and Week 3 sales totals from Question 134

Week 2 sales = 20 + 40 + 18 + 14 + 6 = 98

Total sales = Week 1 + Week 2 + Week 3 = 95 + 98 + 120 = 313

Step 2 – calculate the amount saved

313 x £9.50 = £2,973.50

Step 3 (to the nearest £100)

£2,973.50 = £3,000

Thus the correct answer is (A), £3,000

Tip: when summing numbers from a column or row, be careful not to take
numbers from an adjacent category. It is also a good idea to enter the numbers
as you go straight into your calculator, instead of writing out the sum on your
rough paper then performing the calculation. This will reduce the number of
stages in your working and save time and reduce the potential for input errors.

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 |

21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 |

41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 |

61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 |

81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 |

101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 |

121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127 | 128 | 129 | 130 | 131 | 132 | 133 | 134 | 135 | 136 | 137 | 138 | 139 | 140 |

141 | 142 | 143 | 144 | 145 | 146 | 147 | 148 | 149 | 150 | 151 | 152 | 153 | 154 | 155 |